o Zuchach

KIM JEST ZUCH? 
Związek Harcerstwa Polskiego  podzielony jest na kilka pionów metodycznych, a praca w nich dostosowana do poziomu rozwoju jego członków. Zuchy stanowią najmłodszy pion metodyczny, który obejmuje dzieci w wieku 5-10 lat (0-III klasa). Są to dzieci ciekawe świata, żądne wrażeń, chętnie chłoną wiedzę, potrzebują dużo ruchu, a także usamodzielniają się i zaczynają mieć obowiązki. Charakterystyczną formą aktywności zuchów jest więc zabawa w kogoś lub w coś, np. w Przyjaciół Gumisiów, członków Akademii Pana Kleksa. Animatorem zabawy jest wódz zuchowy – drużynowy.
 
Prawo zucha: 
  1. Zuch kocha Boga i Polskę
  2. Zuch jest dzielny
  3. Zuch mówi prawdę
  4. Zuch pamięta o swoich obowiązkach
  5. Wszystkim jest z zuchem dobrze
  6. Zuch stara się być coraz lepszy
Obietnica zucha: Obiecuję być dobrym zuchem, zawsze przestrzegać prawa zucha
Prawo i Obietnica Zucha to fundamenty pracy instruktora z zuchami. Z nich wynikają cele wychowawcze. Do złożenia Obietnicy Zucha zostaje dopuszczony zuch, który chodzi na zbiórki oraz przestrzega Prawa Zucha. Złożenie Obietnicy jest bardzo ważnym wydarzeniem dla każdego zucha. Od tej pory na swoim mundurze nosi Znaczek Zucha, który przypomina mu o złożonej Obietnicy i przestrzeganiu Prawa Zucha. Prawo Zucha jest idealnym instrumentem także dla rodziców, gdyż zuchem jest się przez cały czas, także w domu, a nie tylko na zbiórkach i biwakach.

Znaczek zucha znaczenie symboli:

Orzeł – odwaga, męstwo, dzielność

Słońce – radość, pogoda ducha

Promienie – gotowość służenia i niesienia pomocy innym, świecenie przykładem i oddziaływanie na nich

Napis ZUCH – określa przynależność do ZHP

Słownik zuchowych wyrazów:

 Drużynowy – prowadzi gromadę, jest  animatorem zabawy.

 Gromada zuchowa – drużyna harcerska zrzeszająca dzieci w klasach 0-III

 Gwiazdka – stopień zuchowy. Zawiera zbiór zadań, które dzieci realizują w czasie zbiórek i w domu. Trwa on od  pół roku do całego roku. Dopiero, gry zuch zdobędzie Znaczek Zucha może zdobywać kolejne gwiazdki:

* – ZUCH OCHOCZY
** – ZUCH SPRAWNY
*** – ZUCH GOSPODARNY

Hufiec – jednostka organizacyjna ZHP obejmująca gromady zuchowe, drużyny i szczepy działające  na terenie jednej miejscowości, dzielnicy miasta lub gminy. Na czele hufca stoi komendant hufca.

 Kolonia zuchowa – ok. 2-tygodniowy wyjazd zuchów do lasu pod namioty.

Krąg Rady – to wszystkie zuchy i drużynowy z przybocznymi siedzący w kręgu i obradujący nad wszystkim, co dzieje się w drużynie.

Pląs – tańce zuchowe, rytmiczne, połączone z inscenizacją przy pomocy gestów.

 Przyboczny – prawa ręka drużynowego, pomaga w prowadzeniu gromady.

Szczep – jest to organ ZHP składający się z kilku gromad i drużyn. Każdy szczep ma swoją komendę składającą się z komendanta i jego zastępców.

 Szóstka – grupa w gromadzie, zwykle składająca się 5-7 zuchów. Na jej czele stoi szóstkowy.

Szóstkowy – zuch wyróżniający się w szóstce, stoi na jej czele.

 Obrzędowość – cechy charakteryzujące każdą drużynę i gromadę. U zuchów składa się z nazwy drużyny, koloru chusty, znaku drużyny – totemu, musztry, okrzyków, zawołań.